Shop
3M Cubitron 3 86647 5″ 125mm Inox Steel Cutting Disc 100pk
Product Description
3M Cubitron 3 Cut-Off Wheel 86647 delivers fast, consistent cutting for stainless steel, mild steel, and aerospace alloys. Features Precision-Shaped Grains for 2x longer life than competitors, ensuring high productivity and value. Requires wheel guard during use.Specifications
| Diameter | 125mm |
| Thickness | 1mm |
| Centre Hole | 22.23mm |
| Max Speed | 12,250 rpm |
| Quantity | 100 Each |
3M Cubitron 3 86647 5″ 125mm Inox Steel Cutting Disc 25pk
Product Parameters
| Diameter | 125mm |
| Thickness | 1mm |
| Centre Hole Diameter | 22.23mm |
| Max. Speed | 12,250 rpm |
| Quantity | 25 Each |
Product Introduction
The 3M Cubitron 3 Cut-Off Wheel 86647 features Precision-Shaped Grains for fast, cool cutting. Ideal for stainless steel, mild steel & aerospace alloys, it lasts up to 2x longer than competitors. Use with wheel guard for safe, productive metal cutting.
3M Cubitron 3 86647 5″ 125mm x 1mm Inox Steel Cutting Disc
Product Introduction
3M Cubitron 3 86647 Cut-Off Wheel delivers fast, consistent cutting for stainless steel, mild steel & aerospace alloys. Features Precision-Shaped Grains for 2x longer life vs competitors, 12,250 rpm max speed, and exceptional durability for professional metal cutting applications.Specifications
| Diameter | 125mm |
| Thickness | 1mm |
| Centre Hole Diameter | 22mm |
| Max Speed | 12,250 rpm |
| Quantity | 50 Each |
3M Cubitron 3 90032 75mm Cut-off Wheel 50pcs
Product Description
The 3M Cubitron 3 Cut-off Wheel delivers exceptional cutting performance on mild steel and ultra high strength steel. Powered by Re-Engineered Precision Shaped Grain, it cuts 30% faster and lasts 2x longer than conventional ceramic abrasives. With electrostatically oriented grains for efficient cutting and self-fracturing to maintain sharpness, it reduces wheel changes for faster turnaround.Specifications
| Overall Diameter | 75mm |
| Thickness | 1.6mm |
| Hole Diameter | 9.5mm |
| Max Speed | 100 m/s (24,465 rpm) |
| Quantity | 50 Each |
3M Cubitron 3 98647 5″ 36 Grit Grinding Disc
Product Introduction
3M Cubitron 3 grinding disc with 36 grit, ideal for weld removal, grinding, blending, beveling and deburring. Features fast, cool cutting and long life, suitable for stainless steel, mild steel, aerospace alloys. Quick change attachment for easy tool-free¸ü»».Specifications
| Size | 125mm (5") x 7mm |
| Grit | 36 |
| Type | Type 27 Wheel |
| Max Speed | 80 m/s |
| Pack | 100 Each |
3M Cubitron 3 98647 5″ 36 Grit Grinding Disc 10pk
Product Parameters
| Grit | 36 |
| Diameter | 125mm / 5" |
| Thickness | 7mm |
| Max Speed | 80 m/s |
| Quantity | 10 Each |
Introduction
3M Cubitron 3 Depressed Center Grinding Disc with triangular grain offers fast, cool cutting for weld removal. Ideal for grinding, blending on stainless steel, mild steel, aerospace alloys. Quick change attachment for easy tool-free¸ü»». Type 27 wheel, long tool life.
3M Cubitron II 982C 7″ 36 Grit Fibre Disc Sanding Pad
Product Introduction
3M Cubitron II 982C fibre disc delivers premium performance on carbon steel, featuring Precision Shaped Grain for fast cutting, long life, and less pressure. Ideal for weld removal, chamfering, and heavy grinding applications.
Specifications
| Grit | 36 |
| Size | 7" (180mm) diameter |
| Center Hole | 22mm |
| Backing | Fibre |
| Max RPM | 15,000 |
3M Cubitron II 984F Cloth Belt 60 Grit 20x520mm 16pk
Product Description
3M Cubitron II 984F Cloth Belt, 60 Grit, 20mm x 520mm, self-sharpening ceramic grain for fast cuts on stainless steel, nickel alloy, cobalt chrome. Durable YF weight cloth backing, less heat build-up, ideal for industrial medium-high pressure applications. 15 per pack.Specifications
| Grit | 60 |
| Belt Size | 20mm x 520mm |
| Abrasive Type | Cubitron II Ceramic |
| Backing | YF Weight Cloth |
| Pack Quantity | 15 Each |
3M Cubitron ll 967A 40 Grit 125mm Flap Disc 10pk
Product Specifications
| Type | Flap Disc |
| Grit | 40 |
| Diameter | 125mm |
| Speed Rating | 12000 rpm |
| Abrasive Material | Ceramic |
Product Introduction
3M Cubitron II 967A flap disc with precision shaped grain cuts faster and lasts longer. Flexible for curves, ideal for metalworking, construction, manufacturing and maintenance on mild steel, stainless steel and aluminum.
3M E-A-R Classic Uncorded Ear Plugs 200 Pack
Product Description
3M? E-A-R? Classic Uncorded Ear Plugs, the world's first foam earplugs, feature slow-recovery, low pressure foam for a snug noise barrier. Flame and moisture resistant with bright yellow color for compliance checks, ideal for welding and industrial applications. 200 pack for workplace use.Specifications
| Class | 4 |
| Attenuation | 23dB |
| NRR | 29dB |
| Material | Polyurethane |
| Pack Size | 200 |
3M E-A-R One Touch Earplug Dispenser: Easy Access, High Efficiency
Product Introduction
3M E-A-R One Touch Earplug Dispenser provides convenient, controlled access to hearing protection. Its "No-Waste Funnel" dispenses single earplugs with a slight turn, reducing spillage and waste. Sanitary design eliminates bin-touching, and it holds 400¨C500 earplug pairs, suitable for workplace use.
Product Parameters
| Capacity | 400¨C500 pairs of earplugs |
| Dispensing | Single earplug per turn via "No-Waste Funnel" |
| Mounting | Countertop or wall-mounted (includes steel backplate) |
| Hygiene | Eliminates direct bin contact |