Shop
3M 71252 5″ 125mm Inox Steel Cutting Disc 25pk
Product Description
3M Silver Cut-Off Wheel delivers fast, consistent cutting on stainless steel, mild steel, aerospace alloys. Features 3M Precision-Shaped Grains for productivity and durability, ideal for pipes, tubes, flat sheets. Must use with appropriate wheel guard.
Specifications
| Diameter | 125mm (5") |
| Thickness | 2.5mm |
| Centre Hole Diameter | 22mm |
| Wheel Type | 41 |
| Quantity | 25 Each |
3M 71252 5″ 125mm X 2.5mm Inox Steel Cut-Off Wheel 50pk
Product Introduction
The 3M? Silver Cut-Off Wheel offers unbeatable performance and value for metal cutting. With 3M Precision-Shaped Grains, it delivers fast, consistent cuts on stainless steel, mild steel, aerospace alloys, and more. Exceptional durability extends wheel life, enhancing productivity for pipes, tubes, and flat sheets.
Specifications
| Overall Diameter | 125mm (5") |
| Thickness | 2.5mm |
| Centre Hole Diameter | 22mm |
| Quantity | 50 Each |
| Wheel Type | 41 |
3M 71256 5″ 125mm Inox Steel Cutting Disc 100pk
Product Introduction
3M Silver Cut-Off Wheel delivers fast, consistent cuts on stainless steel, mild steel, aerospace alloys, etc. Features 3M Precision-Shaped Grains for productivity and exceptional durability for long life.
Specifications
| Overall Diameter | 125mm (5") |
| Thickness | 1.6mm |
| Centre Hole Diameter | 22mm |
| Quantity | 100 Each |
| Wheel Type | 41 |
3M 71256 5″ 125mm Inox Steel Cutting Disc 50pk
Product Introduction
The 3M? Silver Cut-Off Wheel offers exceptional performance and value for metal cutting. Featuring 3M Precision-Shaped Grains, it delivers fast, consistent cuts through stainless steel, mild steel, aerospace alloys, and more. Its durability extends wheel life, ideal for pipes, tubes, and flat sheets. Must be used with a compatible wheel guard.Technical Specifications
| Quantity | 50 Each |
| Overall Diameter | 125mm (5") |
| Thickness | 1.6mm |
| Centre Hole Diameter | 22mm |
| Wheel Type | 41 |
3M 71256 5″ 125mm x 1.6mm Inox Steel Cutting Disc 25pk
Product Introduction
3M Silver 5" Cut-Off Wheel delivers fast, consistent cutting for stainless steel, mild steel, and aerospace alloys. Features 3M Precision-Shaped Grains for productivity and exceptional durability, ideal for pipes, tubes, and flat sheets. Must be used with appropriate wheel guard.
Specifications
| Overall Diameter | 125mm (5") |
| Thickness | 1.6mm |
| Centre Hole Diameter | 22mm |
| Quantity | 25 Each |
| Wheel Type | 41 |
3M 7535 Respirator Kit P2/P3 Large Asbestos/Dust Protection
Product Introduction
Convenient respiratory kit designed for asbestos removal and dust environments, featuring 3M? Half Face Respirator 7500 Series for comfort and durability, with Cool Flow? Valve to reduce heat build-up.
Product Specifications
| Facepiece Size | Large |
| Filter Type | 6035 P2/P3* |
| Valve | Cool Flow? Valve |
| Connection | Bayonet-style |
| Kit Includes | 1 respirator, 2 pairs of filters, storage container |
3M 769F 120 Grit 5″ Flap Disc, 50 Pack UU010034740
Product Description
3M 769F flap disc delivers high performance with Precision-Shaped Grain, offering faster cutting and longer life than conventional discs. Ideal for weld grinding, beveling, deburring, blending, and surface prep, it combines value and versatility for metalworking applications.Specifications
| Size | 125mm (5") diameter, 22mm hole |
| Grit | 120 |
| Max RPM | 12,000 |
| Quantity | 50 Each |
| Origin | Made in Poland |
3M 769F 125mm 120 Grit Flap Disc 100 Pack UU010034740
Product Description
3M 769F Flap Disc offers high performance with Precision-Shaped Grain, cutting faster and lasting longer than conventional discs. Ideal for weld grinding, beveling, deburring, blending, and surface prep, balancing productivity and value for everyday metalworking applications.
Specifications
| Size | 125mm (5") Diameter, 22mm Hole |
| Grit | 120 |
| Max RPM | 12,000 |
| Origin | Made in Poland |
| Applications | Weld grinding, beveling, deburring, blending, finishing |
3M 769F 125mm 120 Grit Flap Disc 10pk UU010034740
Product Description
3M 769F Flap Disc offers high performance with Precision-Shaped Grain, lasting longer and cutting faster than conventional discs. Ideal for weld grinding, beveling, deburring, blending, and surface prep, balancing productivity and value for everyday metalworking.
Specifications
| Size | 125mm (5") diameter, 22mm hole |
| Grit | 120 |
| Max RPM | 12,000 |
| Quantity | 10 Each |
| Origin | Made in Poland |
3M 769F 125mm 40 Grit Flap Disc 51999
Product Description
3M? Flap Disc 769F offers high performance with Precision-Shaped Grain, cutting faster and lasting longer than conventional discs. Ideal for weld grinding, beveling, deburring, blending, and surface prep, it combines versatility and value for everyday metalworking applications.Specifications
| Size | 125mm (5") diameter, 22mm hole |
| Grit | 40 |
| Quantity | 200 Each |
| Max RPM | 12,000 |
| Origin | Made in Poland |
3M 769F 125mm 5″ 120 Grit Flap Disc 200 Each UU010034740
Product Description
3M 769F Flap Disc, 125mm (5") diameter with 22mm hole, 120 grit. Features 3M Precision-Shaped Grain for faster cutting and longer life. Ideal for weld grinding, beveling, deburring, blending, and surface prep. Max RPM 12,000, made in Poland.Specifications
| Overall Diameter | 125mm (5") |
| Hole Diameter | 22mm |
| Grit | 120 |
| Max RPM | 12,000 |
| Country of Origin | Poland |
3M 769F 125mm 60 Grit Flap Disc 10PK UU010034898 52007
Product Parameters
| Overall Diameter | 125mm (5") |
| Grit | 60 |
| Max RPM | 12,000 |
| Hole Diameter | 22mm |
| Quantity | 10 Each |
Product Introduction
3M 769F Flap Disc offers high performance with Precision-Shaped Grain, lasting longer and cutting faster than conventional discs. Ideal for weld grinding, beveling, deburring, blending, and surface prep. Value-priced for everyday use, increasing productivity while lowering abrasive costs.