Shop
3m 25mm2 Super Heavy Duty Jumper Lead 57320-57322
Product Specifications
| Length | 3m |
| Cable Size | 25mm2 (12mm Outside, 7mm Inside) |
| Cable Brand | Tricab or Electra |
| Clamps | Tough Narva insulated, brass plated |
Product Introduction
Super Heavy Duty 3m Jumper Booster Lead Set with Australian-made flexible cable and strong locking Narva clamps. Built to last, efficient charging, won't get hot. Ideal for light and heavy-duty applications, providing reliable performance and peace of mind.3M 312-1255 Superfit Uncorded Earplugs 200 Pairs Large
Product Introduction
3M? E-A-Rsoft? Superfit? Earplugs 312-1255 are uncorded foam earplugs with a smooth texture and advanced foam for softness. The orange fitting ring helps confirm proper fit, ensuring a comfortable, secure seal. Ideal for hearing protection in industrial settings.
Product Parameters
| Size | Large (for larger ear canals) |
| Quantity | 200 pairs per box |
| Design | Tapered shape for high protection |
| Fit Indicator | Orange fitting ring for visual fit confirmation |
| Packaging | Poly bag (keeps earplugs clean before use) |
3M 33054 4.5″ 36 Grit Scotch-Brite Radial Bristle Disc Cup Brush
Product Description
3M Scotch-Brite Radial Bristle Disc Cup Brush with ceramic abrasive grain effectively removes coatings, rust, and weld residues. Flexible bristles conform to contours, ensuring consistent finishes on metal surfaces with minimal pressure, ideal for right angle tools.Specifications
| Grit | 36 |
| Diameter | 115mm (4.5") |
| Speed | 12000 rpm |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Thread | 5/8"-11 UNF |
3M 33757 Dust Extractor 45L 230V High Efficiency
Product Introduction
Compact, lightweight 3M Dust Extractor 33757 with 45L capacity, designed to reduce sanding dust for a cleaner workspace. Compatible with pneumatic/electric sanders, featuring auto-start, antistatic hose, and locking wheels to boost efficiency by minimizing rework and cleanup time.
Specifications
| Capacity | 45 Litre |
| Voltage | 230V |
| Compatibility | Pneumatic/Electric Sanders |
| Features | Auto-start, Antistatic Hose, Locking Wheels |
3M 34440 Cubitron 2 40+ Grit Sanding Sheet Roll 70mmx8m
Product Parameters
| Grit | 40 |
| Size | 70mm x 8m |
| Backing | Heavy weight |
| Mineral | High-performance Aluminium Oxide |
| Features | Perforated, Open coat, Fast cutting, Long lasting |
Product Introduction
3M Hookit Purple Clean Sanding Sheet Roll, ideal for filler shaping, metal sanding, scuff sanding before painting, and removing runs/nibs from topcoat finishes. Durable with premium mineral blend, resists loading, ensures consistent finish. Suitable for hand and file applications.3M 34442 Hookit 80+ Grit Sanding Sheet Roll 70mm x 12m
Product Parameters
| Grit | 80+ |
| Size | 70mm x 12m |
| Backing | Heavy weight |
| Mineral | High-performance Aluminium Oxide |
| Feature | Perforated, Open coat |
Introduction
3M Hookit Purple Clean Sanding Sheet Roll, ideal for filler shaping, metal sanding, scuff sanding before painting, and removing runs/nibs from topcoats. Fast cutting, long lasting, resists loading with consistent finish. Suitable for dust-free and non-dust-free applications.
3M 34444 737U 120+ Grit Cubitron 2 Sanding Sheet Roll 70mmx12m
Product Parameters
| Grit | 120+ |
| Size | 70mm x 12m |
| Backing | Heavy weight |
| Mineral | High-performance Aluminium Oxide |
Description
3M Hookit Purple Clean Sanding Sheet Roll, ideal for filler shaping and metal sanding. Features fast cutting, long lasting performance with open coat to resist loading. Perforated for easy sheet size snapping, suitable for hand and file applications. Perfect for scuff sanding before painting and removing runs, dust nibs from topcoat finishes.3M 34448 240+ Grit Cubitron 2 Sanding Sheet Roll 70mmx12m
Product Parameters
| Grit | 240 |
| Dimensions | 70mm x 12m |
| Backing | Heavy-weight |
| Mineral | High-performance Aluminium Oxide |
Introduction
3M Hookit Purple Clean Sanding Sheet Roll, ideal for filler shaping and metal sanding. Features fast cutting, long-lasting performance, resists loading, and leaves consistent finish. Perforated for easy snapping, suitable for hand and file applications in both dust-free and non-dust-free sanding.3M 34449 737U Hookit 320+ Grit Cubitron 2 Sanding Roll 70mmx12m
Product Parameters
| Grit | 320+ |
| Size | 70mm x 12m (3" x 39.4') |
| Backing | Heavy-weight |
| Mineral | High-performance Aluminium Oxide |
| Application | Filler shaping, metal sanding, scuff sanding before painting |
Product Introduction
3M Hookit Purple Clean Sanding Sheet Roll features Cubitron 2 technology for fast cutting and long life. Open coat resists loading when sanding fresh body filler. Perforated design allows easy sheet snapping for hand/file use. Ideal for removing runs, dust nibs and orange peel from topcoat finishes.
3M 39083 Cubitron 710W 180 Grit 150mm Sanding Disc
Product Parameters
| Model | 3M Xtract Cubitron 710W |
| Grit | 180 |
| Size | 150mm (6") |
| Quantity | 200 Each |
| Part No. | 39083 |
Description
3M Xtract Cubitron 710W sanding disc combines Precision-Shaped Grain technology with net backing, offering industry-leading cut-rate and 97% dust extraction. Ideal for metal fabrication, woodworking, aerospace and automotive OEM operations, it delivers twice the abrasive life of competitors, ensuring efficient, clean sanding with less operator pressure.3M 39083 Xtract Cubitron 710W 180 Grit 150mm Sanding Disc
Product Parameters
| Model | 39083 |
| Grit | 180 |
| Size | 150mm (6") |
| Quantity | 50 Each |
| Technology | Precision-Shaped Grain |
Product Introduction
3M Xtract Cubitron 710W Sanding Disc combines industry-leading cut-rate with 97% dust extraction via net backing. Features ceramic Precision-Shaped Grain for twice the life of competitor discs, ideal for metal fabrication, woodworking, aerospace and automotive OEM operations.3M 391-1001 Class 4 Ear Plug Refill 500 Pairs
Product Description
3M? E-A-R? Classic? One Touch? Refill 391-1001 Class 4 Ear Plugs (500 Pairs) offer reliable hearing protection with slow recovery foam for a comfortable, custom fit. Moisture-resistant and hydrophobic, they stay in place during extended use and are compatible with One Touch? dispensers and E-A-Rfit? Validation System.Key Specifications
| Attenuation | 23dB (Class 4) |
| Foam Type | Slow recovery, low-pressure |
| Resistance | Moisture-resistant, hydrophobic |
| Compatibility | One Touch? Pro Dispenser, E-A-Rfit? System |
| Quantity | 500 Pairs |