Shop
330A Earth Clamp Lead 16m 35-50 Large Plug
330A Earth Clamp Lead 3M 35-50 Large Plug
Product Introduction
High-quality earth clamp and lead set for MIG, TIG, ARC, and Plasma Machines. Made with heavy-duty, high purity copper cable and assembled with Australian Made cable, ideal for daily industrial use.Specifications
| Current Rating | 330 amp |
| Cable Length | 3 meter |
| Cable Size | 35mm |
| Plug Type | 35-50 Large |
330A Earth Clamp Lead 5m 35-50 Large Plug
Product Introduction
Heavy-duty earth clamp and lead set made with high purity copper cable. Suitable for MIG, TIG, ARC and Plasma Machines, ideal for daily industrial use. Assembled with Australian Made cable.
Specifications
| Amperage | 330 amp |
| Cable Length | 5 meter |
| Cable Size | 35mm |
| Plug Type | 35-50 Large |
| Part Numbers | WC-06232, LS35-35/50-1 |
330A Electrode Holder 3M Lead 35-50 Large Plug
Product Introduction
Industrial-grade electrode holder and lead set, ideal for daily welding tasks. Features heavy-duty high purity copper cable, premium twist lock holder, and durable large plug for reliable performance.Specifications
| Current Rating | 330A |
| Cable Length | 3 Meter |
| Cable Size | 35mm2 |
| Plug Type | 35-50 Large |
| Holder Type | Premium Twist Lock |
350A 3M MIG Gun Bernard Style Euro Welding Torch
Product Introduction
Hampdon Industrial Bernard Style 350A Air-cooled MIG Torch, engineered for simplicity, durability, and optimal performance in industrial welding applications, meeting every welder's needs.
Product Specifications
| Amperage | 350A CO2 @ 60% duty cycle; 250A mixed gas @ 60% duty cycle |
| Lead Length | 3-meter |
| Wire Size | 0.8mm-1.6mm |
| Connection | Euro |
350A 4.5M MIG Gun Bernard Style Euro
Product Description
Hampdon Industrial Bernard Style 350A Air-cooled MIG Torch, engineered for simplicity, durability, and optimal performance in industrial welding applications, meeting every welder's needs.
Product Specifications
| Amperage | 350A CO2 @ 60% duty cycle; 250A mixed gas @ 60% duty cycle |
| Lead Length | 4.5-meter |
| Wire Size | 0.8mm-1.6mm |
| Connection | Euro |
368-387mm Steel Gas Bottle Holder for 45kg LPG Tank
Product Introduction
Heavy-duty steel gas bottle holder/restraint for 45kg LPG tanks. Features zinc plating, rubber anti-friction pads for firm grip, and industrial quality construction. Suits bottles with 368mm-387mm diameter. Measure bottle before ordering due to size variations.Product Parameters
| Size Range | 368mm - 387mm |
| Suitable Bottle | 45kg LPG Gas Tank |
| Material | Quality Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Special Feature | Rubber Anti-Friction Pads |
36mm x 30mm HSS Cobalt Annular Core Cutter Bit
Product Introduction
Hampdon Industrial HSS annular core cutter with 5% cobalt, made in Germany. Harder than standard HSS, longer lasting, drills harder materials. Multi-fit for all magnetic-based drills, thin wall design reduces cutting load.
Specifications
| Diameter | 32mm |
| Cutting Depth | 30mm |
| Material | HSS with 5% Cobalt |
| Origin | Germany |
| Compatibility | All magnetic-based drills |
36x Dy-Mark Cold Galv 400g Aerosol Zinc Compound
Product Introduction
Dy-Mark Cold Galv Zinc Galvanizing Compound is an Australian-made aerosol coating with 91% zinc in dry film, providing superior galvanic protection for steel, iron and galvanised iron. Ideal for industrial applications like weld joints, tanks and fences, it offers quick drying (20 mins touch dry) and long-lasting metal protection with excellent adhesion.Product Parameters
| Quantity | 36 cans |
| Zinc Content | 91% in dry film |
| Drying Time | 20 mins touch dry |
| Coverage | ~2©O per can |
| Suitable Surfaces | Steel, iron, galvanised iron |
380A SR-18 4m Water Cooled TIG Torch Dinse 35-50
Product Introduction
380 Amp SR-18 Water Cooled TIG Torch with 4m length, Dinse 35-50 connection. Features flex head, 10k Potentiometer, ergonomic handle, and adapter dongle for UNIMIG machines. Suits UNIMIG ACDC 18 Series and water cooled trolleys.Specifications
| Amperage | 350A DC, 260A AC @ 100% Duty Cycle |
| Length | 4 metres |
| Connection | 35-50 Dinse style |
| Cooling | Water cooled |
| Compatibility | UNIMIG ACDC-18 Series, Water Cooled Trolleys |
380A SR-18 8m Water Cooled TIG Torch Dinse 35-50
Product Introduction
380 Amp SR-18 water cooled TIG torch with 8m length, flex head, and ergonomic handle. Suits UNIMIG ACDC 18 Series & water cooled trolleys, includes 10k potentiometer, amp control hand piece, and adapter dongle for new/old UNIMIG machines.
Specifications
| Current | 350A DC, 260A AC @ 100% Duty Cycle |
| Length | 8 meters |
| Connection | 35-50 Dinse style |
| Features | Water cooled, flex head, 10k Potentiometer |
| Part # | SR-18-8MCP50 |